Tarihi sinagogunun kapısı alev alev yandı

İstanbul´un Ayvansaray mahallesinde bulunan tarihi Kasturya Sinagogu´nun kapısı, dün akşam saatlerinde ateşe verildi. Kapısı alev alan sinagoğa ilk müdahale semt sakini esnaftan geldi. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün sinagoğu onaracağı yakın geçmişte basına yansımıştı.

Görgü tanığı Serhat Ersürel, "Yoldan geçtiğim esnada Kasturya Sinagogu'nun kapısından dumanlar çıktığını gördüm. Arabamdan yangın tüpünü alıp ilk müdahaleyi yaptım. Sonrasında itfaiye ekiplerine haber verdim. Onlar da yangını söndürdü. Ama sinagogun tarihi kapısında tahribat oluştu" dedi.

1893'de inşa edilen ve 1937 yılında büyük ölçüde yıkılan Kasturya Sinagogu'nun günümüze sadece tarihi kapısı ve bazı kalıntıları ulaşmıştı. Geçtiğimiz yıllarda ise Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredilen sinagogda Eylül 2020'de restorasyon çalışmalarına başlanmıştı. Kazı çalışmalarıyla tarihi sinagog binasının bazı temel kalıntıları ile birlikte uzun yıllar toprak altında kalmış olan duvarlardan parçalar ortaya çıkarılmıştı.

Yapılan çalışmalarda ortaya çıkarılan kalıntıları korumak için kurulan ve ortasından kilitlenen tahta perdeler birkaç gün önce kırılmış ve içeriye kimliği belirsiz kişilerin girmeye başladığı gelen bilgiler arasında bulunuyor.

Tarihi Kasturya Sinagogu'nun kapısını kim veya kimlerin ateşe verdiği, olayda kasıt olup olmadığı yapılan incelemeler sonrası ortaya çıkacak.