ADİP 2022 ALMANAK2022 YILLIK RAPORU (PDF LİNKİ)

ANADOLU DİN VE İNANÇLARI PLATFORMU 2022 yılında faaliyet ve yayınlarına devam etti. Projeler, faaliyetler, yayınlar ve haberlerimizi www.adipanadolu.org adresli web sitemizden takip edebilirsiniz.

ADİP Flash Haber TV'de tanıtıldı
 • ADİP kurucularından ve platformun genel sorumlusu Doğan Bermek 15 Kasım 2022'de Flash Haber TV'de ilahiyatçı Cemil Kılıç'ın hazırladığı "Aydınlanma" programına konuk oldu. Programda Türkiye'nin inanç çeşitliliği, farklı inançların kültürel sosyal varlıkları, sorunları, ADİP'in kuruluşu ve faaliyetleri anlatıldı.
  https://youtu.be/APQI2Rw4Wa0

Sivil Sesler Festivali'ne katıldık
 • Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği (STGM) 30 Eylül-1 Ekim tarihlerinde Ankara’da TED Üniversitesi yerleşkesinde Türkiye çapında katılıma açık olan 5. Sivil Sesler Festivali’ni gerçekleştirdi. Türkiye çapında 250'ye yakın STK'nın bir araya geldiği festivale ADİP ve kurucu üyemiz Alevi Düşünce Ocağı da katıldı.
https://l24.im/2laUIig

Hukukçular ile cemaat vakıfları seçim yönetmeliğini değerlendirdik
 • Cemaat vakıflarının seçimlerini düzenleyen yeni yönetmeliğe dair bir değerlendirme toplantısı düzenledik. Azınlık cemaatlerine mensup hukukçu, akademisyen ve yöneticilerin katıldığı çevrim içi toplantıda genel olarak yönetmelikte muğlak ve anayasaya uygun olmayan, anti demokratik maddelerin yer aldığı, azınlık vakıflarının seçme ve seçilme gibi haklarının yönetmelikten öte anayasada kalıcı kanunlar ile düzenlenmesi gerektiği ortak görüşü öne çıktı.
  https://l24.im/d2YteIJ
 •  
Türkiye’nin İnanç Özgürlükleri Karnesini yayınladık
 • Kurucu üyemiz Alevi Düşünce Ocağı (ADO) girişimi ile dünya çapında düzenli gözlem yapan ve kaydeden kurumların inanç özgürlükleri başlığı altında yayınladıkları raporları takip ediyor, bu kurumlarla gerektiğinde irtibat ve iş birliği imkanlarını geliştiriyoruz. ADO ve ADİP projelerine desteklerini esirgemeyen AB Etkiniz programı katkısı ile bu kez “Türkiye 2020 İnanç Özgürlükleri Karnesi” başlığı ile bir yayın hazırladık. https://l24.im/DilA8


Etkiniz Forum’a katıldık
 • Etkiniz AB Programı, bu yıl üçüncüsünü düzenlediği forumda insan hakları alanında çalışan sivil toplum örgütlerini (STÖ) ağırladı. 36 ilden 200’e yakın katılımcı, etkinlikte insan haklarında “kesişimsellik” kavramını ele aldı. Foruma ADİP'i temsilen Genel Koordinatörümüz, Alevi Düşünce Ocağı Başkanı Doğan Bermek de katıldı.
https://forum.etkiniz.eu/2022-final/


Azınlık vakıfları İzmir buluşmasına katıldık
 • İzmir Yahudi Cemaati “İzmir Musevi Cemaati’nin Kapsayıcı Liderlikle Güçlendirilmesi” üst başlığı ile “Despertar (Ladino dilinde Uyanış) İzmir” projesini hayata geçirdi. Avrupa Birliği destekli projenin kapanışında 25-27 Nisan 2022 tarihleri arasında Azınlık Vakıfları temsilcileri, akademisyenler ve ilgili sivil toplum kurumlarının temsilcilerinin davetli olduğu üç günlük bir zirve gerçekleşti. Anadolu Din ve İnançları Platformu adına genel sekreterimiz Sevan Ataoğlu da zirveye katılarak ADİP’i tanıttığı bir konuşma yaptı. https://l24.im/t4R1n

Uluslararası konferansımızın bildirileri yayınlandı
 • Alevi Düşünce Ocağı ve ADİP iş birliği, Etkiniz AB programı kapsamında AB desteği ile Nisan 2021'de çevrim içi ortamda gerçekleşen "Anadolu'da İnanç Mekanlarında Dönüştürmeler" başlıklı uluslararası konferansın bildirileri 2022 yılı başında Türkçe ve İngilizce olarak yayınlandı
 • https://l24.im/Ax2OdR

İnanç Özgürlükleri Rehberi’miz Türkiye çapında dağıtıldı
 • Avrupa Birliği Protect Defenders programı desteği ile İnsan Hakları/İnanç Özgürlüğü çalışma alanı kapsamında hak savunuculuğu temelli, sorunlarımız ve temel haklarımıza yönelik bilgilendirici bir rehber hazırlamıştık. Rehberimizin Türkiye çapında dağıtımı 2022 yılında da sürdü.

ADİP bülteni yayına devam etti
 • Periyodik bültenimizin merkezinde Anadolu’nun tüm din ve inançlarının kutsal günlerini bir bütün halinde gördüğümüz ortak inanç takvimi yer alıyor. İnanç özgürlüğü alanında hak talepleri, akademik çalışmalar, etkinlikler, haberler gibi konu başlıkları da bültenimiz içerisinde sunulmaktadır. Bültenimizi Türkiye çapında kamu kurum ve kuruluşlarına, milletvekillerine, dini önderliklere, ilahiyat fakültelerine, ilgili sivil toplum örgütlerine ve basın mensuplarına ulaştırıyoruz
 • https://l24.im/hmCONWL