KMS 21- Kenan Yavuz Müzesi

Anadolu Din ve İnançları Platformu için hazırladığımız "Kültürel Mirasımızı Sırtlayanlar" söyleşilerimizin bu bölümünde Bayburt’ta Beşpınar köyündeyiz. 2021 yılı EMYA Avrupa Yılın Müzesi Silletto Ödülü’nü alan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ndeyiz bu bölümde. Müzenin kurucusu Kenan Yavuz ve oğlu Furkan Yavuz konuklarımız.

Beşpınar'da doğan Kenan Yavuz bize köyde geçen çocukluk yıllarını, gençliğinde orada geçirdiği yaz aylarını, tahsilini ve sonrasında iş hayatına atılışını ve müze sürecini, kültürel mirasa verdikleri değeri anlatıyor.Aslında köylerden şehirlere göçün sona ermesinin çarelerini arayan ve bunun için çabalayan biri Kenan bey. İnsanların kaliteli ve keyif alabilecekleri yaşama kavuşmaları, istihdam yaratılması en öncelikli hedefi. Köyüne yaptığı yatırımlarla aslında buna ön ayak oluyor.

15 bin metre kare üzerinde 26 farklı mekândan oluşan, yaşanmış taşlardan, yani daha önce kullanılmış ama işlenmiş olmayan moloz taş denen taşlardan ve ahşaptan gerçekleştirilmiş olan bir mekân. Grupları ağırlayabilecekleri Loru Han ismini verdikleri konuk evi de açılışa hazır. Bu mekânda pek çok etkinlik yapılıyor. Unutulmaya yüz tutan Anadolu gelenekleri, yöreye has sanat ve zanaati yaşatmak da hedefleri.

Kenan beyin oğlu Furkan Yavuz da İrlanda’da yaşıyor. Dublin’de LinkedIn’in kurumsal danışmanı, aynı zamanda Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Yönetim Kurulu’nda görevli. Yazları hep Bayburt’ta.

Furkan da doğduğu günden bu yana köydeki gelenekleri nasıl yaşadığını, köyün değişimini de bu süreçte nasıl gördüğünü, ayrıca müze oluşum sürecinin nasıl doğal bir şekilde geliştiğini anlatıyor.

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi ile turizme bir destinasyon daha kazandırılmış oldu. İnsanlar burayı artık sadece gelip ziyaret etmeyecek, konuk evinde kalabilecek ve çeşitli etkinliklere katılacak, çevre gezileri yapabilecek.

Loru Han ile birlikte son derece kaliteli ama köy hayatını da gayet güzel yaşayabileceği bir yer geliyor gezginler için. Mottosu “Bize gelen bizi yaşar” olan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ne başarılar diliyoruz.