Dursun Gümüşoğlu

Dursun Gümüşoğlu, 1956 yılında Erzincan ilinin, Refahiye içesinin Eskikonak Köyü’nde doğmuş, 1960 yılından bu yana aralıksız İstanbul’da oturmaktadır. İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nden 1978 yılında mezun olmuştur. Ailevi nedenlerden dolayı ticaret hayatına atılmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır. 1990 yılından bu yana Bektaşîlik, Bektaşî Edebiyatı ve tarihi konularında araştırmaları devam etmekte, 2001 yılından günümüze kadar aralıksız Osmanlıca divan, cönk, el yazması, metinlerden çeviri yapmaktadır. Sulh Hukuk Mahkemelerinde Osmanlıca tapu, nüfus, evlenme kayıtları, mezar taşları, kitabelerin eski yazıdan yeni yazıya çevrilmesi ve sadeleştirilmesi ile ilgili konularda bilirkişilik hizmetleri vermektedir.
Bilimsel araştırma konuları ile ilgili olarak sayısız televizyon kanallarında muhtelif sunumlar yapmış, açık oturumlara katılmıştır. Ayrıca televizyon kanalları için pek çok belgeselin proje danışmanlığı, metin yazarlığı, belgesel filmlerde danışmanlık yapmaya devam etmektedir. Bunun yanında sayısız radyo programına konuk olmuş, özel bir radyoda “İrfan Pınarı” adlı bir programı ise 56 hafta boyunca bizzat kendisi hazırlayıp
sunmuştur. Muhtelif panellere ve üniversitelerin düzenlediği sempozyumlara bildiriler
sunmuş, yerli ve yabancı üniversitelerin Bektaşîlik ile ilgili araştırmalarında doktora öğrencilerinin tezlerine katkılarda bulunmuştur. Şu ana kadar Osmanlıcadan çevrilmiş yedi adet kitabı yayınlanmıştır. Muhtelif dergilerde röportaj ve makaleleri yer almıştır.