KMS 14 - Yesemek (Açık Hava Müzesi)

KMS'nin 14. bölümünde Gaziantep'e gidiyoruz. Nükhet Everi bu bölümde Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Atilla Engin ile hak ettiği ilgiyi yeterince görmeyen Yesemek ve Gaziantep Müzesi ile birlikte yürüttükleri Yesemek kurtarma kazıları ve yüzey araştırmalarını konuştu.

130 yıldır bilinen, 1955-61 yıllarında Prof. Dr. Bahadır Alkım yönetiminde yapılan çok değerli çalışmalarla dünyaya tanıtılan Yesemek’te ne yazık ki o dönemde yapılan çalışmalar cüzi bütçelerle, küçük ekiplerle daha çok heykellere odaklanan çalışmalardı. 1989-1995 yılları arasında da Gaziantep müze müdürlüğü sırasında arkeolog İlhan Temizsoy’un çalışmaları oldu. Bu çalışmalar biraz peyzaj düzenlemesi şeklindeydi.  Bugün yapılan araştırma ve çalışmalarla ise Yesemek tarihi hakkında daha doğru ve somut bilgilere ulaşılabiliyor.

Gaziantep Müzesi ve Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Engin’in başkanlığında yürütülen kurtarma kazıları ve yüzey araştırmaları Yesemek’in aslında Hitit İmparatorluk çağına tarihlenmesi gerektiğini, yani Yesemek’in tahminlerden daha eski bir tarihe sahip olduğunu bize gösteriyor. Yesemek’in tepelerinde yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan tüm buluntular Hitit başkenti olan Hattuşa’dan bile daha büyük bir kentin bu tepelerde planlandığını, Yesemek heykel atölyesindeki heykel üretimi de belli ki yukarıda planlanan bu kent için olduğunu gözler önüne seriyor.

Sayın Ergin ile Hititler’de dinin önemi ve günümüze kadar gelen yine günümüzde de benzerlikler taşıyan bazı ritüeller de konuşuldu.

Prof. Ergin ayrıca, Yesemek dışında İslâhiye havzası ve Nurdağ’da yapılan araştırmalar ve bulunan malzemenin verdiği sonuçları da açıkladı. Aslında bölgede ilgi çekici pek çok höyükten biri olan ‘Tilmen Höyük’le ilgili olarak yine çok faydalı bilgiler aktardı. 

Devam eden çalışmalarla tüm cevap bekleyen soruların gün ışığına çıkacağı aşikâr. 

Bu konuşma bizim tüm ezberimizi bozdu. Yepyeni araştırmalar ve bilgiler ise heyecanla bekleniyor.

Çok aydınlatıcı ve keyifli bu sohbetin sizlerin de hoşuna gideceğini umuyoruz.