Ozan Turgut

Video Editör

Ozan Turgut, 1974 yılında Ardahan’nın  Küçük Cincorop (yeni adı Su Göze)  Köyü’nde dünyaya geldi. “Hasat zamanı mı doğmuştu?”, “Kar mı yağıyordu?” derken, nüfus müdürünün takdirine göre, bölgedeki çoğu çocuk gibi doğumu, yılın ilk günü olarak kayıtlara geçirildi.
           
İlkokulu Artvin’in Hopa ilçesinde, Ortaokulu Ardahan’da, liseyi İstanbul’da okudu. Lise yıllarında tiyatro ile tanıştı. Kartal Sanat Tiyatrosu’yla profesyonel oyunculuk çalışmalarına başladı. Uzun bir eğitim döneminden sonra  yönetmenliğini Mehmet Esatoğlu’nun yaptığı Abbas Yola Giden (Rıfat Ilgaz), Bekçi (Muzaffer İzgü), Paçayı Kurtarabilsem (Mehmet Esatoğlu), Fırıncı (Bertol Brecht) gibi birçok oyunun sahneye konmasında rol aldı. Sonrasında kendi tiyatro ekibini kurarak (Tiyatro İmge) devam etti. Bu süreçte uzun, deneysel ve eğitime dayalı çalışmalardan sonra (paneller, gösterimler, oyunculuk çalışmaları) Ayşe Emel Mesci yönetiminde Biomekanik oyunculuk üzerine çalışmalar ve oyunlar sergiledi.

           
Araya askerlik döneminin girmesiyle tiyatrodan koptu ve farklı işler yaptı. Mikromak Bilgisayar’da teknik hizmet verdi. Taksim-Levent Metro inşaatında, Elektromek Şirketi ile Gayrettepe  ve Levent istasyonlarının güvenlik sistemlerini ve bilgisayar ağlarını kurdu.

           
Bugün köklü bir belgesel ve film yapım şirketi olan Vtr Yapım Araştırma’nın bilgisayarlarının bakım ve onarımını yaparken Enis Rıza Sakızlı ile tanıştı ve onun teklifi ile aynı şirkette işe başladı. Kamera ve ışık üzerine bilgilerini iyice geliştirdikten sonra çekim ekibine katıldı. Birçok belgesel ve tanıtım filminde (Balığın Günlüğü, Ayrılığın Yurdu Hüzün, Sokakta, Çöpte Dostoyevski Buldum…) görev aldı. Belgesel Sinemacılar Birliği’nin aktif bir üyesi oldu.  Burada bir çok projenin kameramanlığını ve teknik işlerini üslendi. Festivallerde (Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, Uluslararası Balık ve Balıkçılık Festivali, Ay ışığı Belgesel Film Festivali, Uluslararası Altın Portakal Film Festivali…) çekimlerini ve teknik sorumluklarını üslendi. 2012 yılından itibaren kendi belgesel, kısa film ve tv programlarını çekmeye başladı. Halen daha birçok farklı projede yönetmen ve görüntü yönetmeni olarak görev almakta.