KMS 16 - KARDES (Hafıza Turları Rehberi)

Kültürel Mirasımızı Sırtlayanlar serimizin bölümünde konuklarımız Hrant Dink Vakfı’nın KARDES uygulaması projesi koordinatörleri Narod Avcı ve Rudi Sayat Pulatyan oldu. KARDES Türkçe ve İngilizce dillerinde çok kültürlü hafıza turları rehberi uygulaması. Akıllı telefonlara ücretsiz olarak indiriliyor. Bu uygulama ile İstanbul’da çeşitli rotalarda gezerken önünden geçtiğiniz binalar hakkında isterseniz çok kıymetli sanatçıların sesinden dinleyerek, isterseniz de okuyarak bilgi edinebiliyorsunuz.

Hrant Dink Vakfı kurulduğundan bu yana kültürel miras konusunda çok sayıda çalışma yapmış, geniş bir kültürel miras arşivine sahip. Ekip bu arşivin yaygınlaştırılması, paylaşımı için geliştirilen fikirler ile işe koyulunca KARDES Projesi ortaya çıkmış. En ince ayrıntısına kadar çalışıldığını gözlemlediğimiz rehber projesinde yalnızca somut kültür mirası değil, somut olmayan kültür mirası da ele alınmış, sözlü tarih çalışmaları yapılmış.

Uygulamada iki bölüm var: Keşfet ve hafıza turları. Keşfet bölümünde hem kendi konumunuzu hem de kültür varlıkları haritasında görülen, etrafınızdaki yapıların hikayesini bulabiliyorsunuz. Turlar bölümünde de mahalle mahalle çalışılmış rotalar var.

Koordinatörler projeyi kurgularken, ilgili insanlarla görüşüp hikayelere ve bilgilere ulaşmalarına paralel olarak profesyonellerle de çalışmış. Örneğin bir turun nasıl olması gerektiği konusunda rehberlere danışıp, tecrübelerini burada uygulamışlar.

KARDES gezerken kafanızı yukarıya kaldırmaya davet ediyor sizi. Çok sayıda kültürel miras yapısını görmenizi sağlıyor. Belki her gün önünden geçilen ve hikayesini bilmediğimiz yapıları keşfet bölümünde tanıyabiliyor, hafıza turları bölümünde de o yapılar hakkında önemli bilgilere ulaşıyorsunuz.

Çok kültürlü bir anlatı ortaya çıkartmaya çalışırken, hikayelerin birbirleriyle nasıl kesiştiğini, aslında farklı toplumların birbirleriyle nasıl dirsek teması içinde olduğu anlatıyor bu çalışma bize. Halihazırda uygulama içerisinde 18 farklı tur kayıtlı. Koordinatörler zaman içerisinde başka bölgelerin de ekleneceğini, asıl hedefin İstanbul’da bu uygulamaya geçmemiş sokak bırakmamak olduğunu belirtiyor.

Android ve ios tabanlı uygulamanın geniş bir kitle tarafından indirilip kullanıldığı bilgisini edindik. KARDES’in giderek büyümesi ve tüm Anadolu’ya yayılması planlanıyor. İlk hedefte Ankara ve İzmir olmak üzere önümüzdeki dönemde farklı şehirler de uygulamada yerini alacak. Hrant Dink Vakfı bünyesinde Kayseri, Adana ve Sıvas’ta kültürel miras taraması yapılıp kitaplaştırıldı. Bu şehirlerin de uygulamaya entegre edileceğini öğrendik.