Siyasetçilerden Alevi kurumlarına saldırıya tepki

Ankara'da cem evleri ve Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi'ne düzenlenen saldırılar kınandı
Siyasetçilerden Alevi kurumlarına saldırıya tepki

Ankara’daki birçok Alevi kurumu Yas-ı Muharremin ilk günü olan 31 Temmuz 2022 tarihinde organize olduğu anlaşılan eşzamanlı saldırılara uğradı. Saldırılar sırasında bazılarının camları kırıldı, bazılarında içerdeki insanlara dönük fiziki saldırılar gerçekleştirildi. Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi’nde bulunan bir kadın da bıçaklandı. Ankara Emniyet Müdürlüğü olayın ardından açıklama yaptı ve saldırıları A.O. K. adlı şahsın gerçekleştirdiği belirtildi. Ankara Emniyeti, saldırganın gözaltına alındığını duyurdu.  Saldırıya uğraya kurumlar: Ege Mahallesi’nde Şah-ı Merdan Cemevi, Batıkent’te Serçeşme Cemevi , Çankaya Oran’da Pir Sultan Abdal Cemevi, Tuzluçayır’da DAD Ankara Şube Ana Fatma Cemevi, Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi ve Gökçebel Köy Derneği.
Siyasi parti liderleri ve siyasetçiler saldırılara tepki gösterdi. Sosyal medya’da yer alan bu tepkileri derledik.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da Twitter hesabından açıklama yaptı: "Ankara’da Cem evlerine yapılan saldırıyı ve provokatör saldırganı kınıyorum. Alevî kardeşlerimizin cem evlerine yapılan saldırı, milletimize ve hepimizin manevî manevî değerlerine saldırıdır. Saldırıyla ilgili adlî süreç başlatılmıştır. Saldırı bütün yönleriyle aydınlatılacaktır."

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında "Ankara’da Alevi kurumlarına eş zamanlı yapılan saldırıları kınıyorum. Tüm Alevilere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Saldırı tüm yönleriyle aydınlığa kavuşturulmalıdır. Herkesin eşit ve onurlu vatandaş olduğu bir Türkiye'yi birlikte inşa edeceğiz" ifadelerine yer verdi.


Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, sosyal medya hesabından "Ankara'da Muharrem Ayı'nın ilk günü ibadethanelere yönelik düzenlenen saldırıları şiddetle kınıyorum. Cem evlerine yönelik saldırılardan etkilenen yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" açıklamasını yaptı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de saldırıyı kınadığını belirtti: "Muharrem ayına girdiğimiz bu mübarek günde, Ankara’da cem evine gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınıyor, Alevi kardeşlerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Hiçbir güç birliğimizi ve beraberliğimizi bozamayacak."

Alevilere geçmiş olsun dileğinde bulunan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Muharrem orucunun ilk gününde Ankara'da Cem evlerine ve Alevi Derneklerine yapılan saldırıları şiddetle kınıyorum. Kardeşliğimize ve toplumsal uzlaşıya en çok ihtiyacımızın olduğu bu dönemde bütün canlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" dedi.

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, saldırıları "karanlık bir provokasyon" olarak nitelendirdi. Akdeniz, Twitter paylaşımında "Ankara’da Alevi kurumlara yönelik eş zamanlı saldırılar karanlık bir provokasyon girişimidir. Yahudi ve Ermeni mezarlarının tahrip edilmesi, Alevi evlerinin işaretlenmesinden bağımsız değildir. Çorum Sivas Maraş bir daha asla! Demokratik, Gerçekten Laik Türkiye için birleşelim" dedi.

Twitter hesabından saldırılara tepki gösteren Saadet Partisi Temel Karamollaoğlu, "Muharrem ayında Cem evlerine gerçekleştirilen saldırılar kardeşliğimize ve hoşgörü irademize yapılmış alçakça girişimlerdir. Birileri istemese de biz bir arada yaşama irademize her zamankinden daha çok sahip çıkacağız" ifadelerini kullandı.

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt da "Ankara'da cemevine yönelik saldırıyı lanetliyor, Alevi kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Alçakça provokasyonlarla, Türk Milletinin huzurunun bozulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Gelin canlar bir olalım, iri olalım, diri olalım. Kurulmak istenen kirli oyunu bozalım" açıklamasını yaptı.

HDP’den yapılan açıklamada, saldırıların “organize olduğu” belirtildi ve şöyle denildi: “Alevilere ve Alevi kurumlarına yönelik saldırılar iktidar cenahının Alevileri hedef alan söylemleriyle tetiklenmektedir. Bu saldırılar siyasal iktidarın Alevileri ötekileştirmesi, inançlarını yok sayması ve Alevi karşıtlığı üzerinden siyaset yapmasıyla doğrudan ilgilidir. İçişleri Bakanlığı’nın olayla ilgili bir kişiyi gözaltına almış olması olayı aydınlatma çabası değil bilakis olayın üstünü kapatmaktır. Zira bu kadar organize ve eşzamanlı bir saldırıyı bir kişinin yapması mümkün değildir. Ankara’daki Cemevi saldırılarının ardında hesapları olan karanlık güçler asla amaçlarına ulaşamayacaktır. Hedeflenen provokasyonlar boşa düşecektir.” HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, "Suçişleri Bakanı 'Muharrem Ayı' nedeniyle Alevilere DESTEK Çağrısı Yaptı UNUTMAYALIM; Yezit(ler)in Hüseyin(ler)e 'Destek olacağı' söyleniyorsa bu işte MUTLAKA bir HİLE ve Muaviye Oyunu vardır! Ve işte Muaviye Soylu Yezit Oyunu sergilenmeye başlandı!" dedi. HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen ise Twitter paylaşımında "Ankara Mamak Şirintepe'de Şahı Merdan Cem Evi’ne ve eş zamanlı olarak Tuzluçayır muhtarlığı karşındaki Fatma Ana Cem Evi’ne fiili saldırılar gerçekleşmiştir. Bu alçak saldırıları kınıyoruz. Bu saldırıların faillerinin ve azmettiricilerinin peşini bırakmayacağız!" ifadelerine yer verdi.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, saldırıya uğrayan Şah-ı Merdan Cem evi ve Ana Fatma Cem evi'ni ziyaret etti. Saldırının birlik, beraberlik ve kardeşliğe yapıldığını belirten Taşçıer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya seslendi ve olayın tüm yönleriyle aydınlatılmasını istedi:
"Bu tür haince provokasyonlar asla amacına ulaşamayacak. Soğukkanlılıkla olayı takip ediyor, bir an önce aydınlatılmasını talep ediyoruz."

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: "Birileri Alevilerin ferasetini, vicdanını, bu kötü günleri aşmak için acı acı, zulüm zulüm, ateş ateş birikmiş sabrını çok hafife alıyor. Muharrem orucunun ilk gününde Alevi kurumlarına ve cem evlerine yönelen provokatif saldırıları kınıyor, geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."