Papa Hükümet Liderlerine Seslendi

Papa Francis, Ukrayna’daki savaşın diplomatik bir şekilde çözülmesi için dünya liderlerine yaptığı çağrıyı yineledi. Rusya’nın işgalinden itibaren 100 gündür devam eden savaşın sona ermesi için tüm inançlı insanlardan barış için yorulmadan dua etmeye devam etmelerini istedi: “Milletleri yönetenlere olan çağrımı yineliyorum: insanlığı yıkıma götürmeyin. Lütfen insanlığı yıkıma götürmeyin!”
Papa Francis bu acil çağrıyı Hamsin Yortusu günü yayınladı. Paskalya'dan 50 gün sonra, Kutsal Ruh'un Havarilere inişinin kutlandığı bayrama atıfta bulunarak, farklı dilleri konuşan halkların tanıştığını ve birbirlerini anladıklarını belirtti. Papa mesajında “Ama bugün, sevgili Ukrayna’nın düşüşünden 100 gün sonra, yeni bir savaşın kâbusu yeniden insanlığın üzerine çöktü. Bu, Tanrı’nın hayalinin inkarıdır: savaşan halklar, birbirini öldüren halklar, yakınlaşmak yerine evlerinden ayrılmak zorunda kalan insanlar.” dedi.
Kızışma İhtimali ve Ateşkes Gerekliliği
Papa Francis, medyanın her gün sağladığı haberler sayesinde hepimizin farkında olduğu süregiden çatışmaları kınayarak, insanlığın kurtuluşuna olan çağrısını yinelediğini belirtti.

Papa'nın konuşmasının satır başları şöyle sıralandı;

“Ölüm ve yıkımın öfkesi devam ederken ve karşıtlıklar yeniden alevlenirken, savaşın tırmanmasını teşvik etmek hepimiz için giderek daha tehlikeli hale geliyor.”
"Gerçek tartışmalar, ateşkes için somut müzakereler ve sürdürülebilir bir çözüm” çağrısı yaptı.
“Acı çekenlerin çaresiz feryatları dinlensin.”
“İnsan hayatına saygı galip gelsin; şehirlerin ve köylerin korkunç yıkımı dursun."
“Dua etmeye ve usanmadan barışı desteklemeye devam edelim.”

(Kaynak: Vatican News)