Kariye Cami olarak İbadete Açıldı

İstanbul’daki Ayasofya ile Kariye müzelerinin 2020 yılında camiye dönüştürülme kararından 4 yıl sonra, dönüşüm çalışmaları tamamlanan Kariye Camii 6 Mayıs Pazartesi günü törenle ibadete açıldı.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan açılış törenine Beştepe’den video konferans yoluyla katıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce restorasyonu yapılan “201 eserin toplu açılışı” kapsamında Erdoğan, Kariye’deki açılış törenine uzaktan bağlanarak “Kariye Camii'nin hayırlı olması”nı diledi.
İstanbul'un Fatih ilçesinin Edirnekapı semtinde bulunan ve 6. yüzyılda inşa edilen Kariye Kilisesi, 1511'de Sultan II. Bayezid'in sadrazamlarından Atik Ali Paşa tarafından camiye çevrilmişti. 1948 yılında da dönemin Müzeler İdaresi’ne bağlanarak müze haline getirilen Kariye, 1 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yeniden camiye dönüştürüldü. Bu kararın ardından restorasyonuna başlanan camideki çalışmalar 4 yıl sonra tamamlandı. Mozaik ve freskleriyle ünlü Kariye, sadece İstanbul’daki değil son dönem Doğu Roma sanatının, tüm dünyadaki en zengin ve ayakta kalabilen örneklerinden birini oluşturuyor.