Drama sergisi açıldı

Galata Rum Okulu’nda yer alan “Drama. Bir Dostluk Köprüsü” adlı fotoğraf sergisinde Osmanlı’dan günümüze 135 fotoğraf yer alıyor. Etkinliğe Ekümenik Patriği Bartholomeos ile sanatseverler katıldı. Program kapsamında ’Balıkçı ve Oğlu’ isimli kitabında Adrias’a atıfta bulunan besteci ve yazar Zülfü Livaneli ile destroyerin hikayesini anlatan kitabın yazarı gazeteci Margarita Pournara da konuşma yaptı. Etkinlikte tarihçi Dr. Georgia Bakali de bir sunum gerçekleştirdi. Serginin 31 Mayıs tarihine kadar ziyaretçilerine açık olacağı belirtildi.
"CYCLOPS Derneği tarafından düzenlenen “DRAMA – BİR DOSTLUK KÖPRÜSÜ” sergisi, iki halk arasındaki dostluğun bir karinesi olmasının yanı sıra aynı zamanda, bugün Türkiye’ de yaşayan üçüncü, dördüncü hatta beşinci kuşak Dramalılara açık bir davettir. Hemşehri olmamız, ortak köklerimiz ve aynı topraklara karşı duyduğumuz sevgi bizleri bugün burada birleştirmektedir. 
Bu sergiyi hazırlamaktaki öncelikli amacımız Drama’nın, Osmanlı Dönemi’nden başlayarak günümüze kadar geçirmiş olduğu değişimleri sizlere sunmak ve aynı zamanda Drama’yı henüz ziyaret edememiş olan siz kıymetli katılımcılarımızı bu sergiden sonra şehrimizde ağırlama onurunu bizlere yaşatabilme fırsatını vermenizdir. Bizler, bir yandan hem tarihi hem de güncel fotoğrafların ortak bir dil bulduğu bu nostalji dolu yolculuğumuzda kendinizden de bir şeyler bulabileceğinizi vadediyor bir yandan da Drama’nın Türk ve Yunan halklarını yeniden birleştirebilecek bir dostluk köprüsü olmasını umut ediyoruz."
Cyclops Derneği, kültür ve bilim alanlarından çevrenin korunmasına kadar Drama’nın hem tarihini hem de yaratıcı dinamiklerini güçlendirmek ve desteklemek amacıyla 2017’de kurulmuştur.

Derneğin başarıları arasında, Drama’nın merkezinde yer alan ve bir zamanlar eski bir konak olarak kullanılan ünlü Mermer Ev’in restorasyonu çalışmaları ve fotoğraf sanatının öne çıkarılması amacıyla adı geçen Mermer Ev’in “Kamera Müzesi”ne dönüştürülmesi yer almaktadır.

Derneğimiz aynı zamanda kentin genel görünümünü tanıtmak amacıyla birçok sergi düzenlemekte, bilgilendirici yayınlarla kamuoyunu bilgilendirmekte ve ödüllü etkinliklerle de şehrin tanıtımına katkı sunmaktadır.