BELARUS´TA TARİHİ SİNAGOG 9 BİN EURO'YA SATILDI

17. yüzyıldan kalan ve Belarus’un Slonim şehrinde bulunan Büyük Sinagog, 29 Aralık’ta yapılan bir açık arttırma sonucunda Ilona Karavaeva tarafından 9 bin Euro’ya satın alındı. Dördüncü seferinde ancak alıcı bulabilen sinagog ilk olarak haziran ayında 45 bin Euro bedelle satışa çıkmıştı.

Açık arttırmayla satılan sinagogu Minsk şehrinden çocuk kitabı yazarı ve şarkıcı Ilona Karavaeva satın aldı. İngilizce şarkılar söylediği bir YouTube kanalı da bulunan Karavaeva, çocuk kitapları ve masallar yazmasının yanı sıra kendini NASA, SpaceX ve uzay hayranı olarak nitelendiriyor.

Belarus Müzik Akademisinden mezun olan ve 14 yılını Körfez ülkelerinde geçirmiş olan Karavaeva’nın Slonim kentinin simgelerinden biri haline gelmiş sinagog ile ilgili planları ise belirsiz. Ancak Belarus’taki kültürel miras uzmanları ile temasa geçen alıcı, sistemli ve geçmişe uygun bir restorasyona bağlı kalacağını ve işin beş yılda biteceğini temin ediyor.

1642’de Barok tarzında inşa edilmiş sinagog Belarus’un en iyi korunmuş sinagogu. İçindeki ‘teva’ kısmı ve vitrayların çoğu ise iyi durumda.

Kaynak: Salom