Attack to Jewish Cemetery-Yahudi mezarlığına saldırı

Beyoğlu’ndaki Hasköy Musevi Mezarlığı'nda 13 Temmuz gecesi 81 mezar taşının tahrip edildiği ortaya çıktı. Yapılan incelemede saldırıyı 11-13 yaşlarında 5 çocuğun gerçekleştirdiği, sevk edildikleri adli makamlarca ifadeleri alınan çocukların ailelerine teslim edildi. Saldırı sonucu kırılan mezar taşlarını İstanbul Valiliği'nin yaptıracağı açıklandı. Saldırının kamuoyuna yansımasının ardından sivil toplumdan tepkiler yükseldi. Türkiye çapında kınama mesajları yayınlandı. "İstanbul Dostları Platformu" da bir mesaj ile olayı kınadı.


Tombstones in Jewish Cemetery Vandalized in Turkey On the night of July 13th, 81 tombstones in Hasköy Jewish Cemetery in İstanbul, Turkey were destroyed. The Governorship of İstanbul announced that 5 kids aged 11-13 were responsible for the act of vandalism, and the governorship would repair the damaged tombstones. The Ministry of Interior has condemned the attack on Twitter. However, representatives of civil society stated that it is apparent that these kids were instigated by others to do this act of vandalism and called for further investigation and punishment of those who instigated this attack. Hasköy is one of the oldest districts in İstanbul where Jews used to live and the cemetery is still used by the community. The tombstones have been vandalized, burnt, used as a garbage dump, and disturbed by treasure-seekers before.   
Bizler farklılıklarımızı zenginlik olarak gören, birlikte eşit ve kardeşçe yaşamayı toplumsal yaşama hakim kılmak için çaba sarf eden İstanbul Dostları Platformu olarak, bir süredir farklı inançların mabed, mezarlık, kültürel miras gibi manevi değerlerine yapılan çirkin saldırıları kınıyoruz. 
    Bunun bir devamı olarak 15 Temmuz 2022 günü, Hasköy Yahudi Mezarlığı’na yapılan saldırıyı üzülerek takip ettik. Faillerin çocuk olması durumu hafifletmediği gibi aksine ağırlaştırmaktadır. Bu çocuklar birileri tarafından azmettirildiyse bu çirkin işlere çocukların alet edilmesi açısından durum çok vahimdir. Yok eğer birkaç çocuk gece yarısı mezarlığa gidip 81 mezar taşını tahrip edecek kadar şiddet ve nefret ortamında büyüyorsa bu daha da vahim bir durumdur. Saldırı, görünürde çocuklar tarafından yapılmış olsa da,  çocukları yönlendirenler olduğu açıktır. Çocukları kim ya da kimlerin yönlendirip Yahudi Mezarlığı’na gönderip, mezar taşlarını kırdırdıklarının da açığa çıkartılmasının ve benzeri saldırının tekrarlanmaması için asıl suçlu olan azmettiricilerin bulunup cezalandırılmasının, ülkemizin toplumsal barışı için yaşamsal değerde olduğunu düşünüyoruz.
    Saldırıların sistematik olarak devam etmesi ve her seferinde bireysel saldırılarmış gibi geçiştirilmesi bizi derin bir endişeye sevk etmektedir. Bu açıdan, son zamanlarda tırmandırılan nefret söylemi ve şiddet ortamının giderilmesi için uzun vadeli olarak toplumsal barışı inşa edecek çalışmaların yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Biz gücümüzün yettiğince bu tür çalışmalara aktif katkı sağlamaya devam edeceğiz. 
    Yaşanan çirkin saldırıdan ötürü Türk Yahudi Toplumu’na geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve bu nefreti üreten aktörleri en sert biçimde kınıyoruz. Binlerce yıl bu topraklarda birlikte yaşamış Mezopotamya milletlerinin, Anadolu irfanının ve kadim medeniyetimizin özünde barış, kardeşlik ve dayanışma olduğuna olan inancımızın verdiği güçle, birlikte, kardeşçe yaşamaya kararlı olduğumuzu bildiriyoruz.
İSTANBUL DOSTLARI PLATFORMU