ADO Söyleşi - İslam Tarihinde Büyük Kırılmalar - Gadir-i Hum'dan Mekke Kuşatmasına

İzleyici İzlenimleri;

OZAN TURGUT
        Ben teşekkür ederim çok zihin açıcı bir toplantıydı emeği geçen herkese kendi adıma teşekkür ediyorum. Eminim katılan herkeste aynı duygular içindeydi yüzlerinden okunuyordu tekrar teşekkür ederim ve gurur duyuyorum ADO ailesinin bir parçası olduğum için...

Ermeni bir izleyicinin izlenimleri
        Doğan Bey selam, çok teşekkür ederim. Resimlerde telefonumla oynarken çıkmışım, sizi dinlemediğimi zannetmeyin. Söyleşi benim ve eşim için o kadar ilginçti ki her konuşmacının anlattıklarını teker teker sesli olarak telefonuma kaydettim. Fotoğrafı çeken benim o anımı yakalamış.
Bizi davet edip bilmediklerimizi öğrenmeye vesile olduğunuz için tekrar tekrar çok teşekkür ederiz. Ağzınıza ve beyninize sağlık. Sevgiler.

 Yahudi bir izleyicinin izlenimleri
        ADO’nun organize ettiği, sayın Doğan Bermek’in moderatör olduğu pazar günkü etkinlik çok aydınlatıcı idi. Daha önce hiç duymadığım bilgiler edindim. Gadir-i Hum, Harre vakası ve Mekke kuşatmasını ilk defa duydum. Doğan Bermek bu konuları çok güzel açıkladı. İlahiyatçı Mustafa Cemil Kılıç da İslamiyet ile ilgili çok güzel anekdotlar anlattı ve bizi bilgilendirdi. O kadar güzel bir etkinlikti ki zaman’ın nasıl geçtiğini bile anlayamadık. Konu güzel, konuşmacılar çok iyi idi. Hiç bitmemesini istedim.

KAZIM BÜKLÜ
        5 Eylül 2021 tarihinde ADO'nun Burgazada'da gerçekleştirdiği “GADİR-I HUM KERBELA HARRE VAKASI ve MEKKE KUŞATMASI” etkinliğine  eşim ve Almanya'da yaşayan bayan misafirimiz Binnaz büklü ile katıldık. Etkinlikte moderatör Doğan Bermek öncülüğünde İlahiyatçı Yazar Mustafa Cemil Kılıç ve Bektaşi babası araştırmacı yazar Dursun Gümüşoğlu 1400 yıl önce İslamiyet de olan biten haksızlıkları detaylı olarak anlattılar.
 Afganistan'daki Taliban hareketinin İslam ile bir benzerliği olmadığı 1400 yıl önceki İslam'ın  ulu öncülerinin hak ve hukuka bağlı olduklarını, ülkemizdeki yöneticilerinde  1400 yıl  önceki İslam ulu önderlerinin görüşlerini kendilerine rehber almaları gerektiği  konusunda görüşlerini dile getirdiler,
Panelde Alevi Bektaşi deyişlerini sazı ve  sözüyle Sayın Aydın Çakmakkaya seslendirdi.  ziyadesiyle dolu dolu 2 saat söyleşi ve deyişler dinledikten
 Panelde yüksek halk katılımı vardı (Alevisi , sünnisi ve Hıristiyanı) kesimden insanlar çoğunluktaydı, herkesin yüzü gülüyordu, katılanlar panelden çok mutlu ayrıldılar, imkanlar el verse de bu tür etkinlikleri çokça yapabilsek. Bu paneli düzenleyen Alevi Düşünce Ocağı ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum .. Saygılarımla Kazım Büklü

NEVZAT AKSUNGUR
        Çok verimli bir söyleşi oldu. Katılımcı ve emeği geçenlere teşekkür ederim.

DİLEK BEKTAŞ
        5 Eylül pazar günü ADO tarafından, Burgazada, Aya Nikola Çay Bahçesinde anlamlı bir etkinlik düzenlendi.
İslam tarihinde büyük dönüşümlere yol açan, Gadir-i Hum/ Kerbela/ Harre Vakası ve Mekke Kuşatması, İlahiyatçı bilim insanı M. Cemil Kılıç, araştırmacı yazar Dursun Gümüşoğlu tarafından, ADO başkanı Doğan Bermek moderatörlüğünde, ele alınarak, izleyicilerle paylaşıldı.
Bu toplantıyı özgün kılan nokta, konuşmacıların tarihi gerçekliği aktarırken, içinde günümüze ne büyük göndermeler olduğunu aktaran değerlendirmeleri idi.
İzleyicilerin, Burgazadası’nın (farklı din, farklı etnik kimlik) kozmopolit toplumsal yapısını  yansıtan bir biçimde, bu etkinliğe katılmış olmaları, toplantıyı daha anlamlı kılan önemli bir faktör oldu.
Önemli tarihi bilgileri kamuoyu ile paylaşırken, güncel politik yaşama ait benzerliklere vurgu yapmak, kanımca her zaman özen gösterilmesi gereken çok doğru bir tutum olması nedeniyle, tüm konuşmacıları kutlamak isterim.
Konuşma aralarında, deyişleri seslendiren yetkin sanatçı Aydın Çakmakkaya’nın çok başarılı yorumu, izleyicilerin  yeni tanıştıkları veya detaylı bir şekilde öğrendikleri tarihi gerçekleri, daha canlı bir biçimde kavramalarına katkıda bulundu.
Özetle, bu etkinlik başka etkinliklerin düzenlenmesinde, örnek olacak niteliğiyle öne çıkmıştır. Düzenleyenleri ve katılanları tekrar kutluyorum.